To top
13 Eki

Çikolata Hamilelik Komplikasyonlarını Azaltıyor

Hamilelikte beslenmenin önemi çok büyüktür. Hamileliği başından sonuna kadar sağlıklı geçirmek istiyorsanız doğru beslenmelisiniz.

Vücudumuzun ihtiyacı olan; yağlar, karbonhidratlar, proteinler, vitamin ve mineralleri yeterli ve dengeli miktarda almak çok önemlidir.Çikolata rahat bir hamilelik geçirmek için her zaman olduğu gibi yine bayanların yanında yerini alıyor.

The London Daily Telegraph’ın yayımladığı bir habere göre haftada en az üç kez çikolata yemek hamile kadınlarda hem bebeğin hem de annenin hayatını tehdit eden komplikasyon riskini ortadan kaldırmaya yardımcı oluyor.

Araştırmalara göre düzenli olarak çikolata yiyen kadınların hamilelik sırasında görülen en yaygın komplikasyonlardan biri olan preklamsiye uğrama olasılıkları daha düşük oluyor. Bu durum, anne karnındaki bebeğin besin akışını keserek  erken doğuma ve komplikasyonlara sebep olmaktadır.

Yale Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, araştırmaları kapsamında 2500 kadının hamilelikleri süresince beslenme alışkanlıklarını izledi ve yüksek tansiyon problemi yaşamayan kadınların yaklaşık yarısının düzenli olarak çikolata yediklerini tespit ettiler. Bu araştırma aynı zamanda Epidemiyoloji Vakayinamesi’nde de yayımlanmıştır.

PREEKLAMPSİ: Gebelik döneminde ortaya çıkan, gebeliğin normaldışı seyrettiği bir durumdur. Gebelik zehirlenmesi olarak da bilinir. Henüz ne olduğu tam olarak bilinmeyen bir uyaran tansiyon yükselmesine neden olur, idrarla protein kaybı başlar ve normalde damarlar içinde tutulması gereken sıvının büyük kısmı vücut boşluklarına kaçarak aşırı kilo alımına ve ödem oluşmasına yol açar. Farkedilmediği taktirde preeklamptik krize ve anne ve bebeğin ölümüne yol açabilir.

SutluBitter
No Comments

Leave a reply