To top
15 Eyl

Çikolata Kalbi Sever

Sağlığımız için yapamayacağımız şey yoktur diye düşünüyorum. İlaç kullanmak yerine, doğal ürünler ile sağlığımızı korumak hepimizin hoşuna gider.

Sağlığımızı korumanın bir diğer yolu da çikolatadan geçer. Sanırım bu yol içlerinde en tatlı olanı. Çikolatanın kalbe olan faydası gerçekten göz ardı edilemez bir durum.

ABD’li bilim adamlarının yaptığı araştırmalar çikolatanın kalp hastalıklarına karşı koruma görevi gören maddeler içerdiğini ortaya koydu. ABD’de bulunan California Üniversitesi doktorları çikolatadan başka meyve ve sebzelerde de bulunan “procyanidin” maddesinin koroner kalp rahatsızlıklarına karşı koruyucu bir görevi olduğunu belirtti.

Araştırma için on sağlıklı deneğe değişik zamanlarda içinde hem yüksek hem de düşük oranda “procyanidin” bulunan birkaç türde çikolatalar yedirildi. Çikolotayı yedikten iki saat sonra deneklerin metabolizmaların yapılan araştırmalar “procyanidin” maddesinin 20 kattan daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırma, çikolatayı yiyen kişilerin kanlarında serum leukotriene maddesinde ciddi bir düşük olduğunu da gösteriyor. Böylece kanda bulunan plaketler yapışarak kan pıhtılaşmasını da önlüyor.

Uzmanlar, kalp hastalıklarından korunmak isteyenlerin, düzenli olarak belli bir miktarda çikolata tüketmelerini öneriyor.

SutluBitter
No Comments

Leave a reply