To top
1 Eyl

Çikolata Kolesterolü Düşürüyor

Bugünlerde çikolatanın faydalarına bir yenisi daha eklendi.

Çikolatanın faydaları hakkında yeni bir araştırma yapan uzmanlar, çikolatanın kolesterolü azalttığını belirledi.

Hull Üniversitesi’nde ki araştımacılar içerisnde yoğun polifenol maddesi bulunan çikolatanın diyabet hastalarında kolesterol seviyesini düşürdüğünü belirledi.

Bilindiği gibi diyabet hastaları açısından yüksek kolesterol seviyesi ciddi sorun oluşturmakta ve kalp hastalığı riski artmaktadır.

Araştırmaya 2 tip diyabeti olan 12 denek katıldı ve 16 hafta boyunca polifenol içeriği artırılmış çikolata verildi. Deneklerde kolesterol seviyesinin dengelendiği, iyi kolesterollerin yükselmeye başladığı gözlendi.

Araştırmayı yöneten Profesör Steve Atkin, tip 2 diyabet hastalarının dengeli beslenme ve yaşam tarzının bir parçası olarak, kakao içeriği zengin çikolataların da bulunması gerektiği görüşünde. İngiltere’de diyabet hastalarıyla ilgili çalışmalar yürüten en büyük kuruluş olan Diabetes UK ise yüksek yağ ve şeker içeriğinin, bu tür olumlu etkiler karşısında baskın geleceği yorumunu yaptı.

Polifenol: Vücuttaki antioksidanları azaltmaya yardımcı ve beyne kan akışını hızlandırıcı maddedir. Meyve ve sebze sularında bol miktarda bulunmaktadır.

SutluBitter
No Comments

Leave a reply