To top
2 Ağu

Çikolata Nedir?

Çikolata, tropikal “Theobroma cacao” ağacının çekirdeğinden elde edilen çiğ ve işlenmiş gıdalardan oluşur. Kakao, son üç bin yıldır Meksika, Orta ve Güney Amerika’da yetiştirilmektedir ve ilk belgelendirilmiş kullanımı M.Ö. 1.100 yıllarındadır.  

Mezoamerikan halklarının büyük bir kısmı çikolatalı içecekler yapmıştır. Aztekler de, “acı su” anlamına gelen bir Nahuatl kelimesi olan xocolātl adında bir içecek yapmışlardır. Kakao ağacı çekirdeklerinin yoğun acılıkta bir tadı vardır ve lezzetin geliştirilmesi için fermente edilmesi gerekmektedir. 

Fermantasyonun ardından, çekirdekler kurutulur, temizlenir ve kavrulur ve kakao tanesini elde etmek için kabuğu çıkartılır.  Kakao taneleri öğütülür ve kaba biçimde saf çikolata olan kakao kitlesi elde edilir. Bu kakao kitlesi, malzemeli veya malzemesi olarak önce sıvılaştırılıp sonra kalıp haline getirildiği için çikolata likörü olarak adlandırılmaktadır. Likör, iki bileşen olarak işlenebilir: kakao kitlesi ve kakao yağı. Tatlandırılmamış çikolata (bitter çikolata), genellikle çeşitli oranlarda kakao kitlesi ve kakao yağı içerir. Bugün tüketilmekte olan çikolatanın büyük bir kısmı kakao kitlesi, kakao yağı veya diğer yağlar ve şekerin birleşiminden oluşan tatlı çikolata biçimindedir. Sütlü çikolata, ek olarak süt tozu veya yoğunlaştırılmış süt içeren tatlı bir çikolatadır. Beyaz çikolata ise kakao yağı, şeker ve süt içerir, ama kakao kitlesi içermez. 

Kakao macunları, vücut üzerinde fizyolojik etkiye sahip olan teobromin ve fenetilamin gibi alkaloidler içerir. Beyindeki serotonin seviyesi ile bağlantılıdır. Bazı araştırmalar, hafif ölçülerde yenen çikolatanın kan basıncını düşürdüğü sonucuna ulaşmıştır. Teobrominin mevcudiyeti, özellikle köpekler ve kediler olmak üzere bazı hayvanlar için zehirleyicidir. Çikolata, dünyadaki en popüler gıda çeşitleri ve tatlarından biri olmuştur. Farklı şekillerde kalıplanan hediyelik çikolatalar, bazı özel günlerde geleneksel hale gelmiştir: tavşan ve yumurta şeklindeki çikolatalar Paskalya’da popülerdir; Hanuka, Noel Baba ve diğer noel sembolleri şeklindeki çikolatalar Noel’de popülerdir ve kalp şeklindeki çikolatalar veya kalp şeklindeki kutuların içerisindeki çikolatalar ise Sevgililer Gününde popülerdir. Çikolata aynı zamanda çikolatalı süt ve sıcak çikolata yapmak üzere soğuk ve sıcak içeceklerde de kullanılmaktadır.

SutluBitter
No Comments

Leave a reply