To top
5 Haz

Çikolata ve Kek

Çikolata ve kek onlara şimdiki gençlerin tabiri ile kanka diyorlar. Birbirlerine olan uyumları ile, insanı büyüleyen tadları ile sık sık evimize konuk olan lezzet.Sıcak sohbetlerin yanında, hanımların meşhur toplantılarında, keyfimizi yerine getirmek için başucumuzda bitiveren tad.

Kek deyip geçmemek gerek, içine atılan malzemelerin uyumu da unutulmamalı. Hangi tür keke hangi meyvenin, çikolatanın, çerezin yakışacağını bilmek önemlidir. Örneğin; çikolatalı kekin içerisine atılan bir avuç fındık, antepfıstığı ya da ceviz lezzeti bir adım daha öteye taşıyacaktır. Bunun dışında çikolatalı kekin üzerine sıkılan güzel bir krema hem göze hem miğdeye hitap edecektir. Karamel sevenler siçin kekin üzerine ya da içerisine karamel karıştırmak çikolata ve karamel uyumundan doğan harika tadı hissetmemizi sağlayacaktır.

Gelelim iyi bir kek nasıl ortaya çıkartılır kısmına. Bazen kekin kabarmaması, kalıptan çıkmaması, yanması gibi kötü sonuçlarla da karşılaşılabilir. Bu güzel tadı ortaya çıkarmanında bazı püf noktaları var tabi. Çikolatanın dostu olan kek’in püf noktalarına gelin birlikte göz atalım 😉

– Kek yapmanın en büyük püf noktalarından bir tanesi malzemeleri oda sıcaklığında kullanmak. Kek yapmadan en az 1 saat önce kullanacağınız ürünleri dolaptan çıkarın ve oda sıcaklığında bekletin.

 Kek kalıbını yağladıktan sonra biraz un serpin ve buzdolabına koyun. Kekiniz piştikten sonra rahatlıkla çıkacaktır.

– Kekin kabarması için; yumurtayı köpürünceye kadar çırpıyoruz( krema kıvamına gelene kadar) , karbonat ve kabartma tozu katıyoruz.

– Güzel sonuç elde edebilmek için malzemelerin iyice çırpılması şekerin tam olarak erimesi gerekmektedir.

– Kekin içerisine konulan kakao, un, kabartma tozu gibi malzemeler havalanması ve tam olara karışması açısından elenmelidir.

– Kek hamuruna en son içerisine koyacağınız çikolata, meyve ve çerez gibi malzemeleri ekleyiniz.

– Kekinizi önceden ısıtılmış fırında 170- 190 derecede pişiriniz.

– Kek fırına sürüldükten sonra en az 20 dk kapak hiç açılmamalıdır.

– Keki çok sıcakken ya da çok soğuduktan sonra kalıptan çıkartmak risklidir. Bu nedenle kek ılıkken kalıptan çıkartılmalıdır.

Bu kurallara uyarak afiyetle yiyebileceğiniz harika kekler yapabilirsiniz. Sayfamızdan kolayca ulaşabileceğiniz kek tarifleri için Tarifler başlığını ziyaret edebilirsiniz.

Afiyet olsun 🙂

çikolatalı kek
kek
kek
kek
kek
kek
kek
kek
SutluBitter
No Comments

Leave a reply