To top
8 Eki

Çikolatanın Bilinen Faydası Ve Zararı

Genciyle, yaşlısıyla kimsenin vazgeçemediği bir tattır çikolata. Adeta tüm insanlığın birçok dönemde hep sevdiği çikolata da gelişip değişmiş bugüne kadar gelmiştir. İlk zamanlarda sadece sıvı olarak tüketilen çikolata günümüzde artık tabletler halinde satılmaktadır.

Günümüzde çikolatalara artık bol miktarda süt de katılmaktadır. Bu da çikolatanın yapısını tamamen değiştirir. Bu nedenle çikolatanın faydalarını ve zararlarını bilimsel bir dille anlatabilmek için bitter çikolatayı esas almak gerekir.

Uzmanların görüşlerine her gün tüketilecek bir adet bitter çikolata kalp ve damar sağlığı için son derece faydalıdır. Yapılan gözlemlerde her gün bir adet siyah çikolata tüketen kişilerin tansiyonlarında ve kolesterol oranlarında düzelme görülmüştür. Ayrıca çikolata tüketmek vücuttaki seratonin (mutluluk hormonu) miktarını artırdığı için bireylerde sakinleştirici ve mutluluk verici bir etki bırakır.

Tüm bu olumlu referanslara rağmen elbette ki çikolata tüketiminde aşırıya kaçmamak gerekmektedir. Özellikle diyet yapanların, kilo vermeye çalışanların sık sık çikolata tüketmesi doğru değildir. Çünkü çikolata kalori miktarı bakımından oldukça zengin bir gıdadır. Ayrıca unutulmaması gereken bir diğer nokta diğer çikolataların bitter yani siyah çikolata ile karşılaştırılmaması, bu türlerin bitter çikolatalar kadar sağlığa olumlu bir etki yapmadığı bilinmelidir.

Ve herşeyden önemlisi tüketeceğiniz çikolatanın kaliteli olması çok önemlidir.

SutluBitter
No Comments

Leave a reply