To top
1 Ağu

Çikolatanın Çeşitleri

Çikolatanın pek çok çeşidi bulunmaktadır. Saf, tatlandırılmamış çikolata, genelde çeşitli oranlarda kakao kitlesi ve kakao yağı içerir.

Bugün tüketilmekte olan çikolataların büyük bir kısmı, çikolata ve şekeri bir araya getiren tatlı çikolata biçimindedir. Sütlü çikolata, ek olarak süt tozu veya yoğunlaştırılmış süt içeren tatlı bir çikolatadır. Avrupa kuralları, Sütlü Çikolata için en az %25 kuru kakao kitlesi kullanılması gerektiğini bildirir. “Beyaz çikolata” kakao yağı, şeker ve süt içerir, ancak kakao kitlesi içermez.

Çikolata, insanlarda bazı fizyolojik etkilere sahip olan teobromin ve fenetilamin gibi alkaloidler içerir; ancak teobrominin mevcudiyeti, köpekler ve kediler gibi bazı hayvanlar için zehirli etkilere sahiptir. Beyindeki serotonin seviyeleri ile bağlantı kurulmuştur. Serbest radikal oluşumunu azaltan yüksek miktarda antioksidan içermesi nedeniyle, siyah (bitter) çikolatanın sağlığa yönelik faydaları olduğu belirtilmektedir.

Beyaz çikolata, bir şeker, kakao yağı ve süt kitlesi karışımından oluşur. Kıvamı sütlü ve bitter çikolataya benziyor olsa da, kakao kitlesi içermez. Bu nedenle, pek çok ülke beyaz çikolatayı bir çikolata olarak görmez. İlk olarak 1955 yılında Hebert Candies tarafından sunulmuş olsa da, Amerika Birleşik Devletlerinde beyaz çikolatayı ilk üreten Mars Incorporated olmuştur. Kakao kitlesi içermemesi nedeniyle, beyaz çikolata teobromin içermemektedir, yani hayvanlar tarafından tüketilebilir.

Bitter çikolata, kakao karışımına yağ ve şeker eklenerek üretilir. ABD hükümeti bunu bir “tatlı çikolata” olarak adlandırmaktadır ve %15 çikolata likörü konsantrasyonu gerektirmektedir. Avrupa kuralları, en az %35 kakao kitlesi olması gerektiğini bildirmektedir. Yüksek kakao içeriğiyle bitter çikolata, kalp sağlığını koruyucu özelliklere sahip olduğu düşünülen epikateşin ve galik asit açısından zengin bir kaynaktır. Bitter çikolatanın düzenli olarak az miktarlarda tüketildiğinde kalp krizi olasılığını da azalttığı söylenmektedir. Yarı tatlı çikolata, düşük şeker içeriğine sahip bir bitter çikolatadır. Acı tatlı çikolata, biraz şeker (genellikle üçte bir oranında), daha fazla kakao yağı, vanilya ve kimi zaman lesitinin eklenmiş olduğu bir çikolata likörüdür. Yarı tatlı çikolataya oranla daha az şeker ve daha fazla liköre sahiptir, ama pişirme işlemi sırasında bunların oranları değiştirilebilir.

Tatlandırılmamış çikolata, aynı zamanda bitter veya pişirme çikolatası olarak bilinen saf çikolata likörüdür. Katkısız bir çikolatadır; saf, dövülmüş ve kavrulmuş kakao çekirdekleri, güçlü ve derin bir çikolata tadı bırakır.

SutluBitter
No Comments

Leave a reply