To top
20 Ağu

Çikolatanın İşlenmesi

Kakao meyveleri, bir bıçak kullanılarak veya bir sopa yardımıyla vurarak ağaçtan toplanır. Kendilerini saran meyve eti ile birlikte çekirdekler meyvelerden çıkartılır ve fermente edilmek üzere kümelenir veya kaplara konur. Fermantasyon işlemi, çekirdeklere bilinen çikolata tadını veren şeydir.

Meyvenin olgunlaşmamış olması halinde çekirdeklerin düşük kakao yağı içeriğine sahip olması veya zayıf bir tada neden olacak şekilde fermantasyon için beyaz meyve etinde yeterince şeker olmaması nedeniyle meyvelerin tamamen olgunlaştıklarında toplanması önemlidir. Fermantasyonun ardından, küf yetişmesini önlemek için çekirdekler hızlı bir şekilde kurutulmalıdır. İklim ve hava şartlarının izin vermesi halinde, çekirdeklerin 5 ila 7 gün güneşin altına yatırılmasıyla kurutulma işlemi gerçekleştirilir.

Kurutulan çekirdekler, daha sonra bir çikolata üretim tesisine taşınır. Çekirdekler temizlenir (ince dallar, çekirdekler ve diğer döküntüler alınır), kavrulur ve sınıflandırılır. Ardından, ucu çıkartmak için kabukları çıkartılır. Son olarak, uçlar dövülür ve sıvılaştırılır ve böylece sıvı biçimde saf çikolata olan çikolata likörü elde edilir. Likör, kakao kitlesi ve kakao yağı elde etmek üzere daha fazla işlenebilir.

SutluBitter
No Comments

Leave a reply