To top
5 Ağu

Çikolatanın Saklanması

Çikolata, sıcağa ve neme karşı son derece duyarlıdır. İdeal saklama sıcaklıkları 15 ila 17 °C’dir (59 ve 63 °F) ve nispi nem oranı %50’nin altındadır.

 Çikolata, farklı aromaları emebilme özelliğine sahip olduğundan, genellikle diğer gıdalardan ayrı olarak saklanır. İdeal olarak, çikolatalar paketlenir veya sarılır ve doğru nem ve sıcaklığa sahip ve uygun bir şekilde saklanır. Buna ek olarak, çikolata sıklıkla karanlık bir yerde saklanır veya ambalaj kağıdı ile ışıktan korunur.

Çikolatanın düzgün olmayan bir şekilde saklanması veya servis edilmesi halinde, çeşitli “çiçeklenme” etkileri ortaya çıkabilir. Muhafaza edilmeden soğutulması veya dondurulması halinde, çikolata beyazımsı bir renk solmasına neden olarak yeterli miktarda nem emebilir ve sonuç olarak yüzeye yağ veya şeker kristalleri çıkabilir.

Çikolatanın, buzdolabından sıcak bir yere taşınması gibi bir uç sıcaklıktan diğerine taşınması yağlı bir doku ile sonuçlanabilir. Görsel olarak cazip olmasa da, çiçeklenme olan çikolata tüketim için son derece güvenlidir.

SutluBitter
No Comments

Leave a reply