To top
27 Ağu

Çikolatanın Üretimi

Çikolata, kakao çekirdeğinden oluşturulmaktadır. Çeşitli olgunlaşma aşamalarındaki meyvelere sahip bir kakao ağacı.

Tüm dünyanın kakao üretiminin yaklaşık üçte ikisi Batı Afrika’da yapılmaktadır ve bunun %43’ü ise Fildişi Sahillerine aittir. Dünya Kakao Kurumu’na göre, dünyada yaklaşık 50 milyon kişi geçimini kakaodan sağlamaktadır. İngiltere’de, çikolatacıların büyük bir kısmı çikolatalarını bunlardan almakta, eritmekte, kalıplamakta ve paketlemektedir. Tanımla ilgili olarak Avrupa Birliği’nde bazı anlaşmazlıklar olsa da, çikolata genellikle kakao kitlesi ve kakao yağından yapılan bir üründür.

Üretim maliyetleri, kakao kitlesi içeriğini azaltarak veya kakao yağı yerine bir başka yağ kullanılarak azaltılabilir. Kakao yetiştiriciler, mahsullerine yönelik daha düşük bir talep olması riski nedeniyle, sonuç olarak ortaya çıkan ürünün “çikolata” olarak adlandırılmasına itiraz etmektedir.

Çikolatalı şekerleme yapmayla ilgili iki ana iş dalı bulunmaktadır; çikolata üreticileri ve çikolatacılar. Çikolata üreticileri, kuvertür çikolata üretmek üzere harmanlanmış kakao çekirdekleri ve diğer malzemeleri kullanmaktadırlar. Çikolatacılar ise çikolatalı şekerleme (çikolata varı, çikolatalı şekerleme) yapmak üzere hazır kuvertürleri kullanmaktadır.

SutluBitter
No Comments

Leave a reply