To top
11 Eki

Denis Buosi’ den Çikolata Sırları

Pastacılık sanatı Denis Buosi’nin DNA’sına yansımıştır. Babası ve imalathanelerde, aile dükkânlarında çalışan erkek kardeşleri pastacıdır. Ancak onun için bir tutku olan çikolata, hayal gücünden ve araştırmalarından doğup, onu kariyerinde önemli ödüllere götüren bir uzmanlık dalı olmuştur.

Pastacı ve çikolatacı üstat, çikolatayı işleme sanatındaki yaratıcılığı, profesyonelliği ve sanat anlayışı ile birçok ulusal ve uluslararası ödülün sahibi olmuş, büyük ün kazanmıştır. 

Vedano Olona (Varese) ve Venegono Superiore’deki imalathanelerinden, gerek İtalya’da gerekse yurtdışında yetenekli stilistlen özgün çikolata butik ürünleri çıkmaktadır.
I944’te Larihotel di Erba’da Altın Plaka ödülünü almış, 1995’de ise Avusturya, Wart’ta gümüş madalya kazanmıştır 1996 yılında Salisburg’da en iyi çikolata kompozisyonu ile altın madalya almıştır. 1997’de Berlin Mutfak Olimpiyatları’ nda bronz madalya, 1998’de Altın Sigep Gıda Fuan Rimini’de ikincilik ödülünü kazanmıştır. 1999 yılında Süper Sigep’de ülke çapında en önemli sunumunu yapmıştır. (Çikolata: Artistik Sunum ve Tatma.)

İşte üstadın çikolatalı bazlı tariflerde başarıyı garantileyen bazı sırları:

 Çikolatayı eritmeniz gerektiğinde, draje gibi olanlan kullanmıyorsanız, geniş bir bıçakla küçük parçalar halinde kesin. Mikser kullanmak çikolatanın zamanından önce erimesine ve hamur olmasına neden olabilir.
– Çikolatayı asla doğrudan doğruya ateşle temas ettirmeyin. Benmariden ya da mikrodalgadan yararlanın.
– Su ile buharın asla eritilmekte olan çikolatayla temas etmemesine dikkat edin, aksi takdirde işlemi tekrar etmek zorunda kalabilirsiniz.
– Daha önce kullandığınız tahta kaşıkları kullanmayın: Hoş olmayan koku ve tat bırakabilirler.
– Beyaz çikolata eritirken, bu tür çikolatanın çok nazik olduğunu ve kısa sürede eriyebileceğini hesaba katın. Bu nedenle top top olmaması için işlemi kısık ateşte gerçekleştirin.
– Çikolata ile beraber başka sıvı gıdalar eritecekseniz, mükemmel bir karışım elde etmek için onları karıştırın.
– Bir kullanımdan sonra, erimiş ya da yumuşak çikolatanın “artıkları” ağzı kapalı bir kapta, oda sıcaklığında birkaç gün muhafaza edilebilir. Tekrar kullanmak için benmaride ya da mikrodalgada ısıtmak yeterli olacaktır.

SutluBitter
No Comments

Leave a reply