To top
6 Ağu

Kakao Çeşitleri

Kakao ağaçları, zengin ve suyu iyi alınmış topraklara ihtiyaç duyan küçük, alt bitki örtülü ağaçlardır. Genellikle, yıllık yağış ortalamasının yaklaşık 2000 milimetre olması ve sıcaklıkların 21 ila 32°C arasında farklılık göstermesi nedeniyle, ekvatorun her iki tarafında 20 derecelik bir alan içerisinde yetişirler. Kakao ağaçları, 15°C’nin (59°F) altındaki sıcaklıklara tahammül edemez.

Çikolatada kullanılan üç ana kakao çekirdeği çeşidi; criollo, forastero ve trinitariodur.

CRIOLLO:

Yetiştirilen tüm kakao çekirdeklerinin sadece yüzde beşini temsil eden criollo, piyasada en nadir bulunan ve en pahalı olan kakaodur ve Orta Amerika, Karayip Adaları ve Güney Amerika ülkelerinin kuzey kısımlarına özgüdür. Popülasyonun büyük bir kısmının diğer çeşitlerin genetik etkisine maruz kalması nedeniyle, bugün Criollo olarak satılan kakaoların genetik saflığı hakkında bazı tartışmalar bulunmaktadır. Çevresel tehditlere karşı savunmasız olmaları ve ağaç başına düşük miktarda kakao üretmeleri nedeniyle, Criolloların yetiştirilmesi nispeten zordur. Criollonun tadı, hafif ama karmaşık ve klasik çikolata tadı az olarak tanımlanmaktadır, ama uzun süreli “ikincil” tatlar açısından zengindir.

FORASTERO:

En yaygın şekilde yetiştirilen çekirdek, genellikle Amazon havzasına özgü olan ve geniş bir yabani ve işlenmiş kakao grubunu temsil eden forasterodur. Afrika kakaosu mahsulü tamamen Forastero’dur. Criolloya oranla daha serttir ve daha yüksek verim verir. Pazarlanmakta olan pek çok çikolatanın kaynağı olan forastero kakaoları, tipik olarak klasik “çikolata” tadı açısından güçlüdür, ama kısa sürelidir ve “son derece hafif” bir çikolata oluşturarak ikincil tatlar tarafından desteklenmez.

TRINITARIO:

Trinitario, Criollo ve Forasteronun bir doğal melezidir. Trinitario, Forasteronun yerel Criollo mahsulüne eklenmesiyle Trinidad’da yetiştirilmektedir. Son elli yıl içerisinde üretilen neredeyse tüm kakao, Forastero veya düşük dereceli Trinitario çeşitleridir.

SutluBitter
No Comments

Leave a reply