To top
17 May

Kakao Yağı İle Bronzlaşırken Dikkatli Olun

Tatilde, daha hızlı bronzlaşmak için doğal bitki özlerinden oluştuğuna inandığımız havuç ve kakao gibi güneş yağlarını kullananlarda, kalıcı cilt problemleri meydana gelebiliyormuş.

Memorial Şişli Hastanesi Dermatoloji Bölümü uzmanlarından Doç. Dr. Ahu Birol, yaptığı yazılı açıklamada, kıyafet ve şapkanın güneş ışınlarına karşı yüzde 25 oranında koruma sağladığını, hiçbir kremin kıyafetle korumadan daha etkili olmadığını kaydetti.

Yazın havanın bulutlu olduğu zamanlarda bile korumaya ara verilmemesi gerektiğini ifade eden Birol, vücuda temas eden güneş ışınlarının deri tarafından emildiğini, bir kısmının deriden yansıdığını, bir kısmının da parçalandığını belirtti. Kum, beton, deniz ve karın, güneş ışınlarını yansıttığını, şemsiye altında durulsa bile yansıyan güneş ışınlarından etkilenildiğini anlatan Birol, havuç ve kakao yağının ise deriden emilen güneş ışığı miktarını artırarak, güneş yanığı riskini yükselttiğini, bu şekilde yağ sürüp ardından doğrudan güneşe çıkan kişilerde ışık erupsiyonu (kaşıntılı, kırmızı döküntü) gelişme riskinin olduğunu vurguladı.

Birol, daha hızlı bronzlaşmak için yakıcı güneş yağları kullanıp, “doğal bitki özlerinden oluşuyor” düşüncesiyle havuç ve kakao yağı sürüp  güneşin altında yatan kişilerin cilt sağlıklarının büyük tehlike altında olduğunu, güneş yanıklarından, cilt kanserine kadar pek çok probleme yol açan güneşin zararlı ışınlarının, bronzlaştırıcı yağlar ile birleşince kısa sürede etkisini gösterip, kalıcı izler bırakabilen deri hasarlarına sebep olduğunu, söyledi.

Güneş yanığı sonucunda ortaya çıkacak deri yaşlanmasının, deri kanseri, güneş hasarı ve güneş lekelerinin oluşumu riskini ise artırdığını ifade eden Birol, güneş kremi kullanarak bronzlaşmamayı sağlamak gerektiğini kaydetti. Birol, güneş kreminin koruyuculuğunun da cilt tipine göre değiştiğini dile getirerek, bunun kişinin deri tipine, uygulanan miktara, sık yüzmeye, fazla terlemeye bağlı olarak değişiklik gösterdiğini anlattı.

SutluBitter
No Comments

Leave a reply