To top
5 Oca

Lezzet Harikası Çikolatanın Temel Çeşitleri

Sadece kokusuyla mutluluk hormonu endorfini harekete geçiren çikolata, damağımızda yavaş yavaş erirken, insanı farklı hazlara sürüklüyor. Çikolatanın faydaları ise saymakla bitmiyor. Kalp hastalıkları ve kanserle mücadele ediyor, cildi ve kemikleri besliyor.
Kokusuyla, insanı baştan çıkaran, iştah açıcı kahverengi görüntüsüyle çikolatayı kim sevmez ki! Kokusu bile mutluluk hormonlarının harekete geçmesine yeten, bu tatlı mucizenin tarihi M.Ö. 1000 yıllarına dayanıyor. O yıllarda Amerika’da yaşayan yerliler, kakao tohumlarını öğütüp enerji veren içecek yaparlarmış. M.S. 1550 yılında İspanyol Cortes’le Avrupa’ya sıçrayan kakao tohumlarının, ağzımızda çikolata olarak erimesi yaklaşık 800 yılı bulmuş.

Bitter Çikolata;  Bitter çikolata, bileşiminde en az %18 kakao yağı ve en az % 14 yağsız kakao kürü maddesi olacak şekilde en az % 35 toplam kakao kürü maddesi içeren çikolatadır.

Sütlü Çikolata; Sütlü çikolata, birleşiminde en az %2,5 yağsız kakao ve en az % 25 toplam kakao kuru maddesi içeren, en az %14 süt kuru maddesi, %3,5 süt yağından oluşan, kakoa yağı ve süt yağı toplamı ise en az %25 olan çikolatadır.

Beyaz Çikolata; Beyaz çikolata, Birleşiminde en az %20 kakao yağı ve en az %14 süt kuru maddesi içeren ve en az %3,5 süt yağı olan çikolatadır.

Dolgulu çikolata; Dış kısmı toplam ürün ağırlığının en az %25′ini içeren, bitter çikolata, sütlü çikolata veya beyaz çikolatalardan birinden oluşan içi sıvı dolgulu çikolatadır.

Pralin Çikolata; Pralin çikolata, toplam ürün ağırlığının en az %25′ i bitter çikolata, sütlü çikolata ve beyaz çikolata kombinasyonundan, karışımından veya herhangi birinden yada dolgulu çikolatadan oluşan bir lokma büyüklüğündeki çikolatadır.

SutluBitter
No Comments

Leave a reply