To top
2 Ara

Regl Dönemi Çikolata Krizleri

Adet öncesi günler, fiziksel ve ruhsal sıkıntıları da beraberinde getirmektedir. Bir çok bayan bu dönemi kolay atlatırken, birçoğu içinde çekilmez bir hal alır.

Bu dönem sadece bayanlar için değil etrafında olan kişiler içinde kabusa dönüşebilir. O günlerde ne giysek yakıştıramayız kendimize, saçlarımız bir türlü şekil almaz, cildimiz renksizdir. Kim ne dese alınırız, öfke nöbetleri ve ağlama krizleride cabası.

Eşimiz ya da sevgilimiz du dönemdeki saldırılarımızdan nasiplerini almamak için bizden uzak durmaya çalışır. Tabi uzak durmalarıyla sorun bitmez hatta daha da büyür. Bu seferde sen bana soğuk davranıyorsun, benden uzaklaştın söylentilerine maruz kalmaları kaçınılmazdır.

Bu duruma premenstrual sendrom (PMS) adı verilmektedir. Adet öncesi başlayan bu ruhsal ve fiziksel belirtiler, adetin başlamasından bir hafta öncesinde başlar ve adetin görülmesiyle birkaç gün içinde kaybolur. Vücuttaki östrojenin azalmasıyla kadınların başta çikolata olmak üzere tatlı çeşitlerine olan eğilimi artar. Östrojen kadınlar için uyarıcı bir hormondur. Vücuttaki seratonin, noradrenalin ve endorfin hormonlarının üretimini artırır. Östrojenin azalmasıyla kan şekerindeki düşme eğilimi artar, dolayısıyla iştah metabolizması uyarılır ve sürekli tatlı yeme ihtiyacı hissederiz.

Bu dönemde yenebilecek en güzel tatlının çikolata olduğunu düşünüyorum. Çikolata hem bize mutluluk verir hem tatlı ihtiyacımızı en hafif şekilde karşılar. Regl döneminde, erkeklerin eşlerine ya da sevgililerine alabilecekleri en güzel hediyenin bir paklet çikolata olduğu kesin 🙂

Çikolatalarla rahat bir regl dönemi geçirmeniz dileğiyle…

SutluBitter
No Comments

Leave a reply