To top
12 Ara

Ülkemizde Ve Dünyada Çikolata

Yapılan araştırmalar, Türkiye’nin tercihini sütlü çikolatadan yana kullandığını gösteriyor. Tüketicilerin en çok tercih ettiği çikolata tipinin tablet çikolata olduğu, tercih edilen çikolata çeşidinin ise antep fıstıklı sütlü çikolata olduğu belirlenmiştir.
Sütlü çikolatayı hayatımıza kazandıran süreçte, kimyager Henri Nestlé’nin ve Türkiye’de ilk kurulan çikolata fabrikasının da önemli katkıları olduğu söylenebilir.

İsviçre Çikolatasının Doğuşu

Günümüzde İsviçre, çikolata üretimi ve kalitesiyle dünya lideri. Daniel Peter, 1875 yılında İsviçre’de ilk sütlü çikolata tabletini piyasaya sürdüğünde, bunu bir anlamda arkadaşı kimyager Henri Nestlé’ye borçluydu. Yetersiz beslenmeye bağlı bebek ölümlerinin çok yüksek olduğu 19. yy’da Henri Nestlé, sütten sıvının buharlaştırılarak süt tozu elde edilmesini sağlayan bir metot bulmuştu. Böylece binlerce bebeğin hayatını kurtaran mama formülüne ve hayatımızı renklendiren sütlü çikolatanın üretimine ön ayak oldu.

Şirketine ve orjinal ürününe, soyadı olan ve aynı zamanda Almanca’da küçük kuş yuvası anlamına gelen “Nestlé” ismini veren Henri Nestlé, ürünün logosunu “yuvada yavrularını besleyen kuş” görseli ile tamamladı. Nestlé, 1905 yılında Anglo Swiss Milk de Company ile birleşmesinden bu yana pek çok yeni ürün ile büyüyerek, bugün dünyanın lider gıda şirketlerinden biri haline geldi.

Osmanlı Topraklarında Çikolata

İtalyan maceraperest Gemelli Careri, Avrupa’yı toplu ulaşım araçlarıyla gezen ilk gezgin olarak tarihe geçti. Gezisi sırasında Osmanlı topraklarına da uğrayan Careri’nin, çikolatayı Türkiye’ye getiren ilk insan olduğunu bilen ise pek az. 1693 yılında İzmir’de dostlarına ikram ettiği sıcak çikolata, Osmanlı topraklarındaki bilinen ilk çikolata deneyimi. Benzer bireysel tadımları saymazsak, Osmanlı’nın son zamanlarına kadar halkın çikolatadan haberdar olduğunu söylemek mümkün değil. Uzun süre, tıpkı Avrupa’da olduğu gibi, sadece sarayın ve saraya yakın seçkin kişilerin tadını bildikleri Amerika kökenli bu lezzet, Pera’da lüks oteller ve kafelerde sıcak çikolatanın sunulmasıyla tanınmaya başlandı.

1909 yılı Türk halkı için bir dönüm noktasıydı. Türkiye’de ilk bu tarihte çikolata satılmaya başladı. Ardından 1927’de üretim Türkiye’ye taşınarak İstanbul Feriköy’de ülkenin ilk çikolata fabrikası açıldı. 500 kilo günlük üretim kapasitesiyle çikolata üretimi yapan fabrika, Türk halkının çikolatayla tanışmasını ve sevmesini sağladı. 1990 yılında ise Nestlé, fabrikasını Bursa Karacabey’deki modern tesislerine taşıdı ve halen burada üretim yapmaya, Türk tüketicisine eşsiz lezzetler sunmaya devam ediyor. Kısacası Nestlé çikolataları, tam 100 yıldır hayatımıza renk ve tat katıyor.

Dünya bu tadı seviyor!

Çikolata kelimesi neredeyse tüm dillerde benzer şekilde söyleniyor. Başka bir deyişle, çikolata aşkı evrensel. İşte size birkaç örnek.

Çokollatë  Arnavutça
Cokolada  Hırvatça
Chocolat  Fransızca
Chocolate  İngilizce
Choklad  İsveçce
Cioccolato  İtalyanca
Coklat  Endonezyaca
Chokoreeto  Japonca

SutluBitter
No Comments

Leave a reply